Μεγάλη νίκη στη Δάφνη-Αμύντας-Αρκαδικός 87-93

Οκτώβριος 29, 2011 - 19:54
3 σχόλια

Μετά από ένα γκραν γκινιόλ αγώνα στο κλειστό της Δάφνης, ο Αρκαδικός αν και έχανε με μεγάλη διαφορά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πήγε το ματς σε δεύτερη παράταση και πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 93-87. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Αρκαδικός αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό του Μ.Παπαδάκη λόγω τραυματισμού

από το superbasket.gr

Στην τρίτη περίοδο ο Αμύντας διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα και  ξεκίνησε τη τελευταία περίοδο έχοντας μια διαφορά - που  δεν αποδείχτηκε ασφαλείας - 14 πόντων (56-42). Στην τέταρτη περίοδο ο Αρκαδικός με επιμέρους σκορ 26-12 και μία εύστοχη βολή του Κοψαύτη  το ματς πήγε  στην παράταση  (κ.α 68 -68). Η λήξη της πρώτης παράτασης βρήκε  τις ομάδες ισόπαλες  με 78-78 αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και  πήραν το ροζ φύλλο αγώνα στην δεύτερη παράταση, επικρατώντας του Αμύντα με 93-87. Για τον Αμύντα πρώτος σκόρερ ήταν ο Σουρλής που πέτυχε 24 πόντους ενώ για τους νικητές ο Ανδρόνικος και ο Σωκράτης Γκιζογιάννης σημείωσαν από 28 και  21 πόντους αντίστοιχα.

Αμύντας Δάφνης - Αρκαδικός 87-93
Διαιτητές: Κατραχούρας - Σαλαβός - Ξάνθος.
Τα δεκάλεπτα: 23-14, 39-25, 56-42, 68-68 (κ.α.), 78-78 (α' παρ.), 87-93 (β' παρ.).
ΑΜΥΝΤΑΣ ΔΑΦΝΗΣ (Ζαβός): Ζούπας 9, Βαθρακοκοίλης, Σαμοθράκης 5, Λόλας 14 (1), βαρδιάνος 8 (1), Παγώνης 4, Βαρδαβάς 6, Σουρλής 24 (4), Χείλαρης 6, Τζουγκαράκης 11.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Σμυρνιώτης): Ντόβας 8, Κοψαύτης 17, Τσιότρας 8, Υφαντής 6, Γκιζόγιαννης Σ. 21 (2), Κοσάνοβιτς 5, Γκιζόγιαννης Α. 28 (2).

Η βαθμολογία (σε 5 αγώνες): Απόλλων Π. 10, Ίκαροι Σερρών 10, Πανελευσινιακός 8, Πανερυθραϊκός 8, Λαύριο 8, Ερμής Λαγκαδά 8, ΟΦΗ 8, Αρκαδικός 8, Αμύντας Δάφνης 7, Δόξα Λευκάδας 7, Ν. Κηφισιά 7, Πέραμα 7, ΑΕΚ 7, Παγκράτι 6, Πιερικός Αρχέλαος 6, ΑΕΚ Άργους 5.